Resultate Volley Näfels – Alle Teams

  DatumTeam 1Team 2Resultat
Datum
Sa, 19.01.19 18:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
TSV Jona Volleyball (D4)
Team 2
biogas Volley Näfels 3
Resultat
3:2 (14:25, 20:25, 25:15, 25:22, 15:13)
Schiedsrichter
Müller Patrick, Array
Halle
Rain, Jona
Datum
Sa, 19.01.19 18:00
Modus
Qualifikation
Team 1
biogas volley näfels I
Team 2
LINDAREN Volley Amriswil I
Resultat
1:3 (24:26, 25:22, 20:25, 20:25)
Schiedsrichter
Schürmann Philippe, Bärtsch Erwin
Halle
Linthhalle SGU, Näfels
Datum
Sa, 19.01.19 18:00
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
VC Smash Winterthur
Team 2
Volley Näfels II
Resultat
3:0 (25:22, 25:21, 25:20)
Schiedsrichter
Becker Matthias, Weber Patrick
Halle
Zinzikon, Winterthur
Datum
Do, 17.01.19 20:30
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
Pallavolo Kreuzlingen
Team 2
Volley Näfels II
Resultat
1:3 (21:25, 28:26, 21:25, 18:25)
Schiedsrichter
Häderli Pascal, Hofmann Herbert
Halle
Turnhalle Remisberg, Kreuzlingen
Datum
Di, 15.01.19 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
Pizol Volley 1
Team 2
biogas volley näfels 1
Resultat
3:1 (25:18, 23:25, 25:19, 25:11)
Schiedsrichter
Mallschützke Swen, Brühlmann Reto
Halle
Sporthalle Badrieb, Bad Ragaz
Datum
So, 13.01.19 17:00
Modus
1/8 Finale Männer
Team 1
VBC Servette Star-Onex
Team 2
biogas volley näfels I
Resultat
1:3 (25:16, 20:25, 16:25, 20:25)
Schiedsrichter
Weinberger Philippe, Perdrizat Bryan
Halle
Salles Ecole des Racettes, Onex
Datum
Sa, 12.01.19 19:30
Modus
Qualifikation
Team 1
VBC Uni Bern
Team 2
biogas volley näfels I
Resultat
1:3 (21:25, 17:25, 25:22, 17:25)
Schiedsrichter
Jungen Michael, Mordasini Thierry
Halle
Sporthalle ZSSW, Bern
Datum
Sa, 12.01.19 17:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels 2
Team 2
TSV Jona Volleyball (D3)
Resultat
3:1 (25:12, 24:26, 25:18, 25:14)
Schiedsrichter
Hartung Angelika, Array
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Sa, 12.01.19 15:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas Volley Näfels 3
Team 2
VBC Linth 3
Resultat
0:3 (17:25, 21:25, 19:25)
Schiedsrichter
Hässig Elmar, Array
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Sa, 12.01.19 13:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels III
Team 2
TSV Jona Volleyball (H3)
Resultat
3:0 (25:16, 25:17, 25:19)
Schiedsrichter
Reumer Paul, Hässig Elmar
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Fr, 11.01.19 19:30
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
Volley Näfels II
Team 2
VBC züri unterland
Resultat
0:3 (16:25, 18:25, 20:25)
Schiedsrichter
Tobler Deborah, Signer Sepp
Halle
Novalishalle, Lintharena SGU, Näfels
Datum
Do, 10.01.19 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels 1
Team 2
VBC Arosa 1
Resultat
1:3 (25:21, 20:25, 26:28, 21:25)
Schiedsrichter
Krättli Martin, Cejka Simone
Halle
Berufsschule, Ziegelbrücke
Datum
So, 23.12.18 17:00
Modus
Qualifikation
Team 1
Volley Schönenwerd I
Team 2
biogas volley näfels I
Resultat
3:0 (25:23, 25:21, 25:16)
Schiedsrichter
Kälin Yves, Bärtsch Erwin
Halle
Betoncoupe Arena Querfeld, Schönenwerd
Datum
Do, 20.12.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Galina 1
Team 2
biogas volley näfels III
Resultat
1:3 (25:22, 14:25, 16:25, 20:25)
Schiedsrichter
Weckmann Bertram, Zoller Serena
Halle
WST Triesen, Triesen
Datum
Di, 18.12.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Walenstadt
Team 2
biogas volley näfels 2
Resultat
0:3 (13:25, 22:25, 12:25)
Schiedsrichter
Loop Michael, Array
Halle
Camilun, Berschis
Datum
Mo, 17.12.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Pfäffikon 1
Team 2
biogas volley näfels 1
Resultat
0:3 (19:25, 18:25, 12:25)
Schiedsrichter
Steinacher Marco, Gigante Gianluca
Halle
Weid, Pfäffikon
Datum
Sa, 15.12.18 18:00
Modus
Qualifikation
Team 1
biogas volley näfels I
Team 2
Volley Luzern
Resultat
1:3 (23:25, 25:27, 25:21, 23:25)
Schiedsrichter
Rüegg Laura, Auricht Sandra
Halle
Linthhalle SGU, Näfels
Datum
Sa, 15.12.18 15:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels 1
Team 2
TSV Jona Volleyball (D2)
Resultat
3:0 (25:15, 26:24, 25:16)
Schiedsrichter
Düggelin Ramona, Landolt Ernst
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Sa, 15.12.18 13:30
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
Volley Näfels II
Team 2
Volley Schönenwerd II
Resultat
2:3 (23:25, 25:14, 23:25, 25:18, 11:15)
Schiedsrichter
Aschwanden Mirjam, Schmid Christian
Halle
Kantonsschule, Glarus
Datum
Do, 13.12.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels III
Team 2
VBC Chur 3
Resultat
2:3 (25:18, 13:25, 25:21, 17:25, 12:15)
Schiedsrichter
Hässig Elmar, Cejka Simone
Halle
Berufsschule, Ziegelbrücke
Datum
Mi, 12.12.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels 2
Team 2
VBC March 2
Resultat
3:1 (23:25, 25:13, 25:20, 25:16)
Schiedsrichter
Müller Olivier, Array
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Di, 11.12.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels IV
Team 2
VBC Chur 2
Resultat
3:2 (25:15, 22:25, 25:23, 22:25, 15:9)
Schiedsrichter
Kundert Elsbeth, Krättli Martin
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Sa, 08.12.18 18:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Chur 3
Team 2
biogas volley näfels IV
Resultat
3:1 (25:22, 24:26, 25:23, 25:21)
Schiedsrichter
Paganini Sandra, Zendralli Andrea
Halle
Sand 1, Chur
Datum
Sa, 08.12.18 17:30
Modus
Qualifikation
Team 1
Lausanne UC I
Team 2
biogas volley näfels I
Resultat
3:1 (25:20, 32:30, 17:25, 25:19)
Schiedsrichter
Sanapo Alfio, Dzankovic Senad
Halle
Centre Sportif Unil SOS II Dorigny, Lausanne
Datum
Sa, 08.12.18 16:30
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
VBC Voléro Zürich I
Team 2
Volley Näfels II
Resultat
3:2 (22:25, 25:23, 18:25, 25:18, 17:15)
Schiedsrichter
Bastante Jorge, Siegrist Christoph
Halle
Im Birch, Zürich
Datum
Do, 06.12.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Pfäffikon
Team 2
biogas volley näfels III
Resultat
0:3 (22:25, 19:25, 22:25)
Schiedsrichter
Reumer Paul, Rüesch Marion
Halle
Steg 1/Steg 2, Pfäffikon
Datum
Mi, 05.12.18 19:30
Team 1
biogas volley näfels I
Team 2
Calcit Volley KAMNIK (SLO)
Resultat
3:2 (26:28, 25:23, 25:19, 23:25, 15:10)
Halle
Linthhalle SGU, Näfels
Datum
Di, 04.12.18 20:15
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Chur 1
Team 2
biogas volley näfels 1
Resultat
1:3 (17:25, 22:25, 25:19, 24:26)
Schiedsrichter
Gubser Ruth, Grob Sandro
Halle
Lachen unten, Chur
Datum
Mo, 03.12.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Glaronia 1
Team 2
biogas volley näfels 2
Resultat
0:3 (18:25, 8:25, 21:25)
Schiedsrichter
Krättli Martin, Array
Halle
Kantonsschule, Glarus
Datum
So, 02.12.18 17:00
Modus
Qualifikation
Team 1
biogas volley näfels I
Team 2
Chênois Genève Volleyball I
Resultat
3:0 (25:15, 25:22, 25:16)
Schiedsrichter
Hefti Nadine, Grieder Stephan
Halle
Linthhalle SGU, Näfels
Datum
Sa, 01.12.18 14:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas Volley Näfels 3
Team 2
TSV Jona Volleyball (D4)
Resultat
3:2 (24:26, 25:14, 26:24, 9:25, 16:14)
Schiedsrichter
Brühlmann Sonja, Array
Halle
Novalis, Näfels
Datum
Sa, 01.12.18 13:30
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
Volley Näfels II
Team 2
VBC Wetzikon
Resultat
2:3 (17:25, 25:14, 22:25, 25:22, 9:15)
Schiedsrichter
Auricht Sandra, Reumer Paul
Halle
Kantonsschule, Glarus
Datum
Do, 29.11.18 20:15
Modus
Meisterschaft
Team 1
Volley Mauren-Eschen 1
Team 2
biogas volley näfels 1
Resultat
3:0 (25:19, 25:22, 25:19)
Schiedsrichter
Müller Philipp, Erne Roger
Halle
Schulzentrum Unterland, Eschen
Datum
Mi, 28.11.18 20:00
Team 1
Calcit Volley KAMNIK (SLO)
Team 2
biogas volley näfels I
Resultat
3:0 (25:23, 25:13, 25:23)
Halle
ŠD KAMNIK, Šolska ulica 1 1241 Kamnik
Datum
Di, 27.11.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels IV
Team 2
biogas volley näfels III
Resultat
3:1 (25:19, 25:20, 21:25, 25:23)
Schiedsrichter
Kundert Elsbeth, Düggelin Ramona
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Mo, 26.11.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Linth 2
Team 2
biogas volley näfels 2
Resultat
0:3 (5:25, 9:25, 15:25)
Schiedsrichter
Weyermann Anita, Array
Halle
Sand, Schmerikon
Datum
So, 25.11.18 18:00
Modus
Qualifikation
Team 1
TSV Jona Volleyball
Team 2
biogas volley näfels I
Resultat
1:3 (15:25, 25:19, 23:25, 14:25)
Schiedsrichter
Bärtsch Erwin, Schürmann Philippe
Halle
Grünfeld, Jona
Datum
Sa, 24.11.18 14:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels 1
Team 2
VBC Bonaduz 1
Resultat
3:1 (21:25, 30:28, 25:17, 25:13)
Schiedsrichter
Rüesch Marion, Hässig Elmar
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Sa, 24.11.18 13:30
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
Volley Näfels II
Team 2
VC Smash Winterthur
Resultat
3:1 (22:25, 26:24, 30:28, 26:24)
Schiedsrichter
Becker Matthias, Gena Michael
Halle
Kantonsschule, Glarus
Datum
Do, 22.11.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
TSV Jona Volleyball (H3)
Team 2
biogas volley näfels IV
Resultat
1:3 (24:26, 25:18, 21:25, 24:26)
Schiedsrichter
Föllmi-Bosshard Käthy, Gigante Gianluca
Halle
Grünfeld, Jona
Datum
Sa, 17.11.18 17:00
Modus
Qualifikation
Team 1
LINDAREN Volley Amriswil I
Team 2
biogas volley näfels I
Resultat
3:1 (22:25, 25:21, 24:20, 25:20)
Schiedsrichter
Grieder Stephan, Wiederkehr Michael
Halle
Sporthalle Tellenfeld, Amriswil
Datum
Sa, 17.11.18 15:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas Volley Näfels 3
Team 2
VBC Pfäffikon 2
Resultat
3:0 (25:16, 25:18, 25:20)
Schiedsrichter
Brühlmann Sonja, Array
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Sa, 17.11.18 14:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Linth 1
Team 2
biogas volley näfels 1
Resultat
0:3 (19:25, 16:25, 22:25)
Schiedsrichter
Schmucki Nicole, Array
Halle
Sand, Schmerikon
Datum
Sa, 17.11.18 12:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Linth 3
Team 2
biogas Volley Näfels 3
Resultat
1:3 (24:26, 25:14, 24:26, 18:25)
Schiedsrichter
Glaus-Müller Barbara, Array
Halle
Sand, Schmerikon
Datum
Sa, 17.11.18 11:00
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
VBC züri unterland
Team 2
Volley Näfels II
Resultat
3:0 (25:8, 25:15, 25:17)
Schiedsrichter
Schmid Christian, Sigrist Andy
Halle
Turnhalle Hatzenbühl, Nürensdorf
Datum
Mi, 14.11.18 20:15
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Chur 2
Team 2
biogas volley näfels III
Resultat
0:3 (17:25, 16:25, 16:25)
Schiedsrichter
Paganini Sandra, Scherer Barbara
Halle
Sand 1, Chur
Datum
Di, 13.11.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels IV
Team 2
VBC March 1
Resultat
2:3 (25:20, 18:25, 28:30, 25:19, 8:15)
Schiedsrichter
Reumer Paul, Landolt Ernst
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Sa, 10.11.18 18:00
Modus
Qualifikation
Team 1
biogas volley näfels I
Team 2
VBC Uni Bern
Resultat
3:2 (25:21, 25:18, 22:25, 21:25, 15:10)
Schiedsrichter
Wolf Christian, Wüthrich Matthias
Halle
Linthhalle SGU, Näfels
Datum
Sa, 10.11.18 13:30
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
Volley Näfels II
Team 2
Pallavolo Kreuzlingen
Resultat
1:3 (25:17, 18:25, 22:25, 19:25)
Schiedsrichter
Budinsky Stefan, Reumer Paul
Halle
Kantonsschule, Glarus
Datum
Do, 08.11.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels 1
Team 2
Rätia Volley 1
Resultat
0:3 (16:25, 14:25, 21:25)
Schiedsrichter
Krättli Martin, Cejka Simone
Halle
Berufsschule, Ziegelbrücke
Datum
Do, 08.11.18 20:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Galina 1
Team 2
biogas volley näfels IV
Resultat
1:3 (19:25, 23:25, 25:21, 21:25)
Schiedsrichter
Weckmann Bertram, Härdi Simon
Halle
WST Triesen, Triesen
Datum
Mi, 07.11.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC March 1
Team 2
biogas volley näfels III
Resultat
3:1 (25:23, 21:25, 25:19, 25:20)
Schiedsrichter
Hofmann Thomas, Bischof Marco
Halle
MPS, Siebnen
Datum
Di, 06.11.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC March 1
Team 2
biogas volley näfels 2
Resultat
0:3 (15:25, 20:25, 15:25)
Schiedsrichter
Duraku Gentiana, Array
Halle
MPS, Siebnen
Datum
Sa, 03.11.18 18:00
Modus
Qualifikation
Team 1
biogas volley näfels I
Team 2
Volley Schönenwerd I
Resultat
0:3 (17:25, 20:25, 14:25)
Schiedsrichter
Sikanjic Aleksander, Bärtsch Erwin
Halle
Sporthalle Buchholz (Glarus), Glarus
Datum
Sa, 03.11.18 18:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
TSV Jona Volleyball (D3)
Team 2
biogas volley näfels 2
Resultat
2:3 (19:25, 25:27, 25:20, 25:19, 13:15)
Schiedsrichter
Föllmi-Bosshard Käthy, Array
Halle
Rain, Jona
Datum
Sa, 03.11.18 13:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
TSV Jona Volleyball (H3)
Team 2
biogas volley näfels III
Resultat
1:3 (23:25, 25:17, 21:25, 22:25)
Schiedsrichter
Bischof Marco, Föllmi-Bosshard Käthy
Halle
Rain, Jona
Datum
Fr, 02.11.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Arosa 1
Team 2
biogas volley näfels 1
Resultat
0:3 (23:25, 22:25, 15:25)
Schiedsrichter
Zendralli Andrea, Gubser Ruth
Halle
Mehrzweckhalle, Arosa
Datum
So, 28.10.18 17:00
Modus
Qualifikation
Team 1
Volley Luzern
Team 2
biogas volley näfels I
Resultat
3:0 (25:21, 25:14, 25:14)
Schiedsrichter
Kälin Yves, Sieber Marcel
Halle
Bahnhofhalle, Luzern
Datum
Sa, 27.10.18 15:00
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
Volley Schönenwerd II
Team 2
Volley Näfels II
Resultat
3:2 (22:25, 22:25, 25:21, 25:16, 15:12)
Schiedsrichter
Auricht Sandra, Milos Mihaela
Halle
Betoncoupe Arena 3, Schönenwerd
Datum
Do, 25.10.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels III
Team 2
VBC Galina 1
Resultat
3:0 (25:12, 25:19, 25:15)
Schiedsrichter
Kundert Elsbeth, Weisse Marie-Sophie
Halle
Berufsschule, Ziegelbrücke
Datum
Mi, 24.10.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas volley näfels 2
Team 2
VBC Walenstadt
Resultat
3:0 (25:12, 25:15, 25:17)
Schiedsrichter
Müller Olivier, Array
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
So, 21.10.18 18:00
Modus
Qualifikation
Team 1
biogas volley näfels I
Team 2
Lausanne UC I
Resultat
0:3 (21:25, 20:25, 20:25)
Schiedsrichter
Schürmann Philippe, Hefti Nadine
Halle
Linthhalle SGU, Näfels
Datum
So, 21.10.18 14:00
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
Volley Näfels II
Team 2
VBC Voléro Zürich I
Resultat
0:3 (18:25, 26:28, 20:25)
Schiedsrichter
Budinsky Stefan, Bastante Jorge
Halle
Novalishalle, Lintharena SGU, Näfels
Datum
Sa, 20.10.18 16:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
TSV Jona Volleyball (D2)
Team 2
biogas volley näfels 1
Resultat
1:3 (23:25, 25:15, 12:25, 16:25)
Schiedsrichter
Hässig Elmar, Landolt Ernst
Halle
Grünfeld, Jona
Datum
Sa, 20.10.18 15:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Pfäffikon 2
Team 2
biogas Volley Näfels 3
Resultat
1:3 (15:25, 20:25, 25:21, 14:25)
Schiedsrichter
Landtwing Jérôme, Array
Halle
Steg 1/Steg 2, Pfäffikon
Datum
Mi, 17.10.18 20:15
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Chur 2
Team 2
biogas volley näfels IV
Resultat
2:3 (25:21, 21:25, 20:25, 27:25, 13:15)
Schiedsrichter
Danuser Marco, Härdi Simon
Halle
Sand 1, Chur
Datum
Di, 16.10.18 20:30
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC March 2
Team 2
biogas volley näfels 2
Resultat
0:3 (17:25, 17:25, 20:25)
Schiedsrichter
Duraku Gentiana, Array
Halle
MPS, Siebnen
Datum
Mo, 15.10.18 20:15
Modus
Meisterschaft
Team 1
VBC Chur 3
Team 2
biogas volley näfels III
Resultat
1:3 (25:19, 25:27, 20:25, 16:25)
Schiedsrichter
Krättli Martin, Zendralli Andrea
Halle
Lachen oben, Chur
Datum
Sa, 13.10.18 18:00
Modus
Qualifikation
Team 1
Chênois Genève Volleyball I
Team 2
biogas volley näfels I
Resultat
3:0 (25:18, 25:22, 25:16)
Schiedsrichter
Grellier Cédric, Jungen Michael
Halle
Centre Sportif Sous-Moulin, Thônex
Datum
Sa, 13.10.18 18:00
Modus
Qualifikationsrunde
Team 1
VBC Wetzikon
Team 2
Volley Näfels II
Resultat
1:3 (24:26, 23:25, 25:23, 22:25)
Schiedsrichter
Maddalena Yasmin, Weber Patrick
Halle
Kantonsschule Zürcher Oberland (KZO), Wetzikon
Datum
Sa, 13.10.18 14:00
Modus
Meisterschaft
Team 1
biogas Volley Näfels 3
Team 2
VBC Linth 3
Resultat
0:3 (15:25, 17:25, 16:25)
Schiedsrichter
Duraku Gentiana, Array
Halle
Klosterturnhalle, Näfels
Datum
Do, 20.09.18 20:30
Modus
1. Runde
Team 1
biogas volley näfels 1
Team 2
Volley Uster D1
Resultat
1:3 (25:19, 23:25, 15:25, 10:25)
Schiedsrichter
Aebli Peter, Cejka Simone
Halle
Berufsschule, Ziegelbrücke
xeiro ag